Іршава

Села Іршавського району
Закарпатська область України

Іршава - Ilosva, Nagy Ilosva (15 ст.), Irsava (в угорських джерелах), Irsava (в чехословацьких джерелах). Перша згадка 1341 p.  - районний центр Закарпатської області

Дороговказ при вході з Довгого

Picture 2 of 32

Указательный знак Іршави при вході з Довгого (за селом Дубрівка, 2005 рік)

 

У вас є цікава фотографія цієї місцевості? Ви маєте можливість додати її до нашої галереї:


Що зображено на фотографії?

 

Додаткова інформація

ІРШАВА ( укр. Іршава, угор. Ilosva, словац. Iršava, чеськ. Iršava, їдиш ארשעווע, нім. Irschawa, пол. Irszawa, рум. Iloșva ) — місто (város, варош) адміністративний центр Іршавського району. Має значну густоту населення, в порівнянні з невеликим розміром міста. Місто розташоване у передгір'ї Карпат, на обох берегах ріки Іршавка (притоки Боржави), із всіх сторін оточене горами, височинами і лісами.

Іршава та її околиці були заселені ще з давнини. На околицях міста існувало два городища на горі Стремтура і городище на горі Бодулів, на місті якого в XIII ст. було зведено кам'яний замок.

У VIII-VII ст. до н.е на північній околиці сучасного міста, на горі Стремтура існівало добре укріплене городище доби залізного віку (одне з найдавніших фортифікаційних об'єктів Закарпаття). ІХ-ХІ ст. н.е. – з'являється слов'янське поселення в південно-західній околиці Іршави (гора Бодулів).

Точно не відомо звідки взялася назва Іршава. За однією із версій котра поширена серед населення, назва пішла від річки в долині якої перші люди поселилися. Вони помітили, що під час повноводдя вода забарвлювалися в коричневий колір, ніби колір іржі. Звідси і виникла назва річки Іржавка (зараз ця річка називається Іршавка), а невеличке поселення на її берегах стали називати Іржава, що з часом трансформувалося на Іршаву.

Перша письмова згадка про поселення датована 1341, яке у тогочасних документах для зручності називалося Максемгаза (Makszemhaza - тобто дім Максима). В Тодішнім власником був Максим, син волоського князя Татомира. Вірогідно місцеве населення і надалі вживало первісну назву поселення Іржава, Іршава, Ілошва і тому, коли у 1460 році угорський король Матяш видає грамоту на право володіння, рід Максима починає писатися Ілошваями (de Ilosva). XV-XVII століття характеризувалося частими війнами, повстаннями і хворобами.

У кінці XIX століття тут побудовано млин та лісопилку, з’явилося поштове відділення.

На початку XX століття в Іршаві було близько 300 будинків, населення 1315 осіб. У 1916 році побудовано вузькоколійку між Береговом, Іршавою та Кушницею. До нашого часу вціліла тільки частина цієї вузькоколійки. Тут щоденно курсує потяг сполученням Іршава — Хмільник — Виноградів.

В період з 1910 по 1919р в Іршаві проживало 969 русинів і 947 угорців. За Тріанонським мирним договором землі Березького комітату відійшли від угорщини. Сьогодні майже на 10 тис. населення припадає не більше 200 угорців.

У 1920-1930-х в Іршаві було декілька млинів, один з них водяний, кузні, лісопилка, цех з переробки льону, магазини, корчми, ресторан, школи, дитсадок та приватні лікарні.

У 1921 тут містився окружний комітет компартії Чехословаччини. Перед Другою світовою війною Іршава деякий час входила до складу Чехословаччини.

Вікіпедія, 2014 рік

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *