Доробратово

Села Іршавського району
Закарпатська область України

Доробратово - Dragabartfalva, Dragabratfalva, Dorobratoyo (в угорських джерелах), Drahobratovo (в чехословацьких джерелах). Згадка у 1378 p. - село в Іршавському районі Закарпатської області.

Церква у Доробратові

Picture 2 of 2

Доробратово. Церква св. Миколи Чудотворця, Споруджена 1946 р. (Фото 1993 року)

 

 

У вас є цікава фотографія цієї місцевості? Ви маєте можливість додати її до нашої галереї:


Що зображено на фотографії?

 

Додаткова інформація

ДОРОБРАТОВО - село Іршавського район), за 18 км від райцентру, на південно-західних схилах хребта Гат. Населення - 2 038. Територія - 6360 тис. кв. м. Історично склалися умовні назви частин села: Вишняни, Нижняни. Погани, Малашковиця, Поконечник. Сліпа Вишка. Мозговиця. Босня. Уличинка. Циганська. Перша згадка 1378 р. Церква відома з 1692 р. За переказами, її 1701 р. передано в Ділок. 1900 р. у селі 1085 греко-католиків, мурована ж церква початку XIX ст. ледве вміщала десяту частину прихожан. Через аварійний стан її навіть тимчасово закрито окружним урядом, а 1940 р. розібрано. 1941-1946 р. споруджено сучасну церкву св.Миколая (проект Е.Егреші, різьблення іконостасу і престолу І.Павлишинця, ікони Й.Бокшая). За переказом, стара дерев’яна церква в селі була була збудована ще до його заселення людьми князя Корятовича і у 1701 р. її передали в Ділок. Наступні згадки про дерев'яну церкву зафіксовані 1733 та 1797 р. На поч. XX ст. налічувалося 1085 вірників. Наявна церква уже не задовольняла потреб села. Тому у 1930 р. було оголошено конкурс на спорудження нової церкви. Переміг проект ужгородського архітектора Е. Егреші. 1940 р. церкву, муровану з каменя на початку XX століття розібрали, а в листопаді 1941 р. єпископ О. Стойка уже посвятив основний камінь нової церкви. Велична споруда з двома вежами була завершена 1946 р.. Іконостас і престол вирізьбив Іван Павлишинець. а ікони іконостасу, бічного вівтаря, а також вівтарню намалював Й. Бокшай. брат дружини пароха Євгена Уйгслія. 1991 р. церкву повернули греко-католикам.) Священиком Доробратова є о. Петро Бровді" (станом на 2009 рік). Доробратівський Свято-Миколаївський храм унікальний тим. що в ньому від 26 вересня 2010 р. знайшли одвічне пристанище мощі Святого Миколая. Точніше, саме того дня до храму з далекої Італії було доставлено і передано частку мощей Чудотворця. Ще жодна українська церква не отримувала такого права (хоча деякі церкви і заявляли про наявність в них реліквій Св. Миколая, проте мова йшла лише про. так звані, репрезентативні реліквії, тобто особисті речі чи одяг Святого). Колись значні території навколо були вкриті лісом, який у післявоєнні роки активно вирубувався. Деревину розподілили між громадою села, і кожен мав право розпоряджатися своєю часткою. В селі на той час була дерев'яна церква, яка сильно потребувала ремонту і знаходилася в аварійному стані. Тому було вирішено спільними зусиллями побудувати нову кам'яну церкву, на яку виділили гроші, виручені від продажу деревини. Іконостас нової церкви розписав легендарний закарпатський художник Йосип Бокшай. На час освячення церква була серед найбільших і найвищих храмів Закарпаття.

Сергій Федака "Населені пункти і райони Закарпаття: Історично-географічний довідник", 2014 р.

ДОРОБРАТОВЕ — село, центр сільської Ради. Розташоване на південно-західних схилах гірського пасма Гат, за 18 км від районного центру, за 20 км від залізничної станції Мукачеве. Населення — 2470 чоловік. Сільраді підпорядковані населені пункти Горбок та Негрове.
В селі знаходиться центральна садиба колгоспу «Радянське Закарпаття», провідними галузями його виробництва є виноградарство, садівництво та тваринництво. Артіль має понад 2500 га землі, в т. ч. 1000 га орної, 700 га садів і виноградників. На фермах — понад 600 голів великої рогатої худоби. Село здавна славиться садами і виноградниками, але промислове виробництво фруктів організоване тільки в роки Радянської влади. За цей час посаджено 320 га саду і 370 га виноградників.
У Доробратовому є середня школа, клуб, бібліотека, лікарня. За останні 20 років споруджено 360 будинків.
Писемні документи, в яких згадується село, відносяться до 1378 року.
В березні 1919 року в Доробратовому була встановлена Радянська влада.
В 1924 році в селі створено первинну організацію КПЧ.
Під час угорсько-фашистської окупації жителі села підтримували партизанський загін Д. Усти-І. С. Прищепи, постачали продуктами та одягом, переховували партизанів.
25 жовтня 1944 року село визволено від окупантів, 30 чоловік вступили добровольцями до лав Червоної Армії. Всі вони відзначалися в боях і нагороджені орденами та медалями.
На території с. Негрового знайдений скарб доби пізньої бронзи (кінець II тисячоліття до н. е.).

Історія міст і сіл УРСР (Закарпатська область), 1969 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *