Гребля

Села Іршавського району
Закарпатська область України

Гребля - Felsokaraszlo (в угорських джерелах), Hrebla (в чехословацьких джерелах). Згадка у 1490 році, або з другої половини 15 століття -  cело в Іршавському районі Закарпатської області

Герб села Гребля

Picture 2 of 2

Сучасний герб села Гребля

 

У вас є цікава фотографія цієї місцевості? Ви маєте можливість додати її до нашої галереї:


Що зображено на фотографії?

 

Додаткова інформація

ГРЕБЛЯ - село Іршавського району, та 5 км від райцентру, на правому березі Боржави, порослому вільхами і вербами. Перша згадка 1490 р. Село виникло при водяному млині, збудованому на природному річковому порозі, який дає перепад води у 40-50 см. При будівництві дерев'яного млина зразу же зроюбили і дерев'яну греблю із шлюзом та широким лотком, що направляв воду на нижньобійне колесо, у Боржаві досі збереглися дубові палі завтовшки 35-40 см. У млині не тільки мололи зерно, а й виготовляли олію. Спершу село відоме як "Фелшів Корослов", тобто "Верхні Карасі".
що свідчить про рибальські заняття населення. У 1797 р. тут відома дуже тісна давня дерев'яна церква. 1841-1846 споруджено муровану церкву Успіння Богородиці. 1851 р. тут було 300 греко-католиків. Землевласники: граф Карої. Морвої, Ілошваї.
Літ.: Одальска Р. Ой, на Боржаві Гребля//СК. 2008. №14. - С.36.

Сергій Федака "Населені пункти і райони Закарпаття: Історично-географічний довідник", 2014 р.

ГРЕБЛЯ (до 1945 р. — Верхній Корослов) — село, центр сільської Ради. Розташована на правому березі річки Боржави, за 5 км від районного центру і залізничної станції Іршава. Населення— 1022 чоловіки. Сільраді підпорядковане с. Лоза.
В селі розміщена бригада колгоспу «Дружба», яка вирощує овочі та фрукти, а також виробляє продукти тваринництва.
У Греблі є восьмирічна та початкова школи, клуб, бібліотека. За роки Радянської влади 65 жителів Греблі здобули вищу освіту, 319 — середню.
Згадка про село є в писемних джерелах 1490 року.
В березні 1919 року в Греблі була встановлена Радянська влада.
В 1924 році у Греблі створена первинна організація КПЧ.
25 жовтня 1944 року село визволено від фашистської окупації, 52 чоловіки вступили добровольцями до Червоної Армії.
В с. Лоза народився І. М. Ваш (1902—1966) — активний член Закарпатського крайкому КПЧ, секретар обкому КП України, депутат Верховної Ради СРСР.

Історія міст і сіл УРСР (Закарпатська область), 1969 рік

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *